Laboratorijske vježbe III dio

Određivanje kapacitivnog i induktivnog otpora Ova vježba, kao i prethodna je bila malo komplikovana iz istog razloga, spajanja. Međutim snašla sam se, profesor mi je pomogao, i sve je proteklo super. Određivanje početne brzine dječijeg autića Super vježba, lahka za uraditi. Pribor : dječiji autić,štoperica,metarsko mjerilo ; vo= a*t   Određivanje indeksa prelamanja svjetlosti  …

Nastavi čitanje →

Laboratorijske vježbe II dio

Određivanje momenta inercije tijela Moment inercije tijela je mjera za tromost kod kružnog kretanja. Za mjrenja tijela koja nisu pravilnog oblika, moment inercije se dobija experimentalno. Pribor koji sam koristila je: klatno, tijela nepravilnog oblika, štoperica. Vježbu nije bilo teško uraditi, jasna je i mislim da sam je uspješno završila. Odrediti red veličine molekula oleinske…

Nastavi čitanje →

Toplotno zračenje i crno tijelo

Toplotno zračenje predstavlja prenošenje toplote s jednog tijela na drugo bez učestvovanja materije.  Sunce emituje svoje toplotne zrake, a da se pri tom ne zagrijav prazan svemirski  prostor. Pri zračenju se događa odavanje energije u obliku elektromagnetnih oscilacija. Crno tijelo je tijelo koje apsorbuje svo zračenje koje pada na njega.Idealno crno tijelo ne postoji.Iz šupljine…

Nastavi čitanje →

Carnotov kružni proces

Karnoov kružni proces je idealni kružni proces i po njemu ne rade realni uređaji za proizvodnju mehaničke energije na račun toplote. Francuski inžinjer Karno je 1824.godine uvidio da parna mašina mašina radi zato što se održava razlika temperatura između toplog rezervoara i hladnog rezervoara. Koristan rad se može dobiti samo kad toplota prelazi sa tijela…

Nastavi čitanje →

Adijabatski proces

Procesi koji se odvijaju bez razmjene toplote sa okolinom nazivaju se adijabatski procesi. Zahtjev da sistem ne razmjenjuje toplotu sa okolinom označavamo izrazom Q=0.Pri adijabatskom procesu sistem vrši rad na račun smanjenja unutrašnje energije. U stvarnosti nema čisto adijabatskih procesa, jer nema savršenih toplotnih izolatora. Proces koji se odvija relativno brzo možemo smatrati približno adijabatskih….

Nastavi čitanje →

I zakon termodinamike

Ovaj zakon predstavlja proširenje zakona održanja mehaničke energije na toplotne pojave. Unutrašnja energija se može promijeniti i radom. Ona se može povećati dovođenjem toplote i radom što ga na njemu izvrše vanjske sile : ΔU = ΔQ − ΔW. Dovedena količina toplote ide sistemu na povećanje njegove unutrašnje energije i vršenje rada na savlađivanje vanjskih…

Nastavi čitanje →

Termodinamika

Termodinamika je nauka koja proučava prenos toplote i veze između toplote i rada. Ona proučava makroskopske pojave na tijelima koje su uzrokovane promjenom unutrašnje energije. Zakoni na kojima se temelji termodinamika nazivaju se zakoni termodinamike. Termodinamika se uglavnom bavi tekućim tvarima koje nemaju stalnu gustoću. Unutrašnja energija je u središtu proučavanja termodinamike.

Nastavi čitanje →